Tortuga 2199 zadebiutowała dzięki akcji na Kickstarterze, którą wsparło prawie 2500 osób zbierając łącznie ponad czterokrotność zakładanej sumy.

Jest to planszówka oparta na mechanice deck-building w której wcielamy się w jeden z czterech pirackich statków. Każdy z nich jest inny i wprowadza nieco inną taktykę do zwycięstwa. Naszym zadaniem będzie przejęcie i kontrolowanie jak największej ilości terenów. Każdy kafelek oprócz punktów zwycięstwa daje nam możliwość rozbudowy talii o unikalne karty oraz korzystanie z korzystnych bonusów. Klimat, który nas otacza zewsząd bije po oczach. Wszystkie grafiki są ze sobą spójne i przyciągają oko. Kafle i karty są bardzo czytelne i po jednokrotnym przeczytaniu instrukcji nie musimy już po nią sięgać. Z pomocą przychodzą nam również katy pomocy dzięki którym nie zgubimy się w kolejności wykonywania ruchów.

Zdaje się, że |Tortuga jest dopracowana pod każdym względem. Twórcy mogliby jednak pójść krok dalej i dodać możliwość modyfikowania rozłożenia planszy. Rozkład kafli jest zawsze taki sam, dokładamy tylko większą ich ilość w zależności od ilości graczy. Same elementy są wykonane bardzo dobrze choć w granym egzemplarzu zdarzyły się niedociągnięcia w figurkach oraz stojakach na karty.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego jak bardzo wciągnie mnie klimat i mechanika tej gry. Uwielbiam pozycje w których występuje jeden spójny klimat, a zasady są na tyle proste, że można je wytłumaczyć w 15 minut. Mimo wszystko ilość kombinacji i ruchów, które możemy wykonać jest bardzo duża, a dróg do zwycięstwa przynajmniej kilka. Jeśli miałbym ją szybko do czegoś porównać, to jest to Star Realms na sterydach.

Czy polecę ją innym? Z całą pewnością tak. Nie jestem tylko pewny co do opłacalności tego tytułu. W kwocie 250zł otrzymujemy zestaw kart, garść żetonów, ciekawe płytki terenu oraz 4 figurki. Warto poczekać na jakąś promocję i kupić ją do kolekcji w rozsądniejszej cenie.

Nasza ocena:

Rozegrane partie: 3

Najniższa cena gry w momencie publikacji: 230zł

Jak pomocny był ten post?

Kliknij na uśmiech aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 1

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *