Pokemony chyba wszyscy znają. Jeśli nie znają to przynajmniej kojarzą. Czym zatem jest skrót TCG oraz dla kogo kierowany jest tytuł Battle Academy?

TCG to nic innego jak skrót od Trading Card Game czyli gra kartami kolekcjonerskimi. Świat pokemonów wraz z całą otoczka wokół jest bardzo rozbudowany. W Polsce może tego tak nie widać ale nasi anglojęzyczni przyjaciele szaleją na punkcje kolekcjonowania kart. Jedni zbierają piłkarzy, inni karty star wars a jeszcze inni właśnie Pokemony.

Jak we wszystkich tego typu grach liczy się to jakie karty uda nam się skompletować bo to właśnie nimi przyjdzie nam stawić czoła przeciwnikowi. No właśnie: z reguły wygląda to tak, że zbieram sobie karty i tworzę z nich wymarzoną talię którą będę się posługiwał podczas pojedynku. Przeciwnik musi więc mieć swoje karty abyśmy mogli się zmierzyć. I tu pojawia się problem. Mimo dość popularnych Pokemonów, które w Polsce odniosły sukces głównie w latach 90, niewiele osób słyszało o tym, że istnieje Pokemon TCG. Trudnością jest więc znalezienie przeciwnika. Z pomocą przychodzą dwa narzędzia. Pierwszym z nich jest Pokemon TCG Online w którym możemy grać swoimi wirtualnymi kartami na takich samych zasadach jak w normalnej rozgrywce na dodatek nie wydając ani złotówki. Drugim narzędziem bardziej namacalnym jest tytułowy Pokemon TCG Battle Arena. Jest to specjalnie skonstruowana gra zamknięta w pudełku. Znajdziemy tu między innymi 3 gotowe talie do gry, planszę na której będziemy wykładać karty, znaczniki obrażeń oraz dokładne instrukcje aby krok po kroku zapoznać się z grą.

Zestaw nadaje się idealnie aby nauczyć się grać, poznać podstawowe czynności jakie możemy wykonywać, zapoznać się z mechaniką gry i to bez szukania przeciwnika ze swoją talią. Gra oferuje nam 3 gotowe talie którymi możemy się posługiwać w trakcie gry. Pierwsze rozgrywki zapoznawcze są zaprojektowane tak, że karty ułożone są wg określonej kolejności i instrukcja prowadzi nas za rączkę wiedząc jaką kartę właśnie wylosowaliśmy i jaki krok powinniśmy podjąć. Po zapoznaniu się z grą możemy potasować talie i spróbować zagrać własnymi siłami. Dla osób, które chcą kupić Battle Academy i na tym zaprzestać nie widzę tu żadnych minusów. Dla osób, które jednak chcą rozbudować swoją grę dokupując kolejne karty i tworząc swoje talie pojawia się mały problem. Jak wspomniałem wcześniej karty mają z góry określoną kolejność. Co za tym idzie są najzwyczajniej w świecie ponumerowane. Karty kolekcjonerskie nie są numerowane więc te z Battle Academy do gry nadają się jak najbardziej ale jako karty kolekcjonerskie nie przedstawiają sobą żadnej wartości.

W wykonaniu samego tytułu jest jeszcze jeden mankament: znaczniki obrażeń. Wszystko jest takie ładne: po raz pierwszy mata do gry jako usztywniona plansza, żeton do rzucania 2x większy niż przeciętny, karty zamknięte w tekturowych deck boxach, wypraska w pudełku a nie mogli zrobić solidniejszych znaczników obrażeń… Te, które otrzymujemy w zestawie są na bardzo cienkiej tekturze przez co już w fazie wyciskania z wypraski strasznie się niszczą.

Drugi minus gry to brak spolszczenia. Jak już wspominałem Pokemon TCG nie odniósł w Polsce takiego sukcesu jak za granicą. Co prawda kilka lat temu były próby spolszczenia kart i wydano nawet 2 typy boosterów po polsku ale szybko zrezygnowano z tego pomysłu. Można by się jednak pokusić o spolszczenie gotowego tytułu tak aby przyciągnąć nim jak najwięcej osób niezapoznanych z tematem. Dla wielu dużo łatwiej jest nauczyć się grać po polsku a potem przerzucić się na karty w języku angielskim niż uczyć się podstaw gry w obcym języku.

Tak czy inaczej tytuł z całego serca polecam. Może trochę przez nostalgię ale też czysto ekonomicznie. Zestaw jest najzwyczajniej w świecie opłacalny. Aktualna cena to ok 90zł. Mi udało się kupić go w dużo lepszej cenie jako uszkodzony za 55zł. (uszkodzenie polegało na delikatnym wgnieceniu pudełka). Jeśli jednak wkręcicie się w grę to dalsza zabawa nie będzie już taka tania. Gotowe talie do gry kosztują ok 50zł, boostery czyli paczki z 10 losowymi kartami ok 13-18zł. Do tego cała otoczka kolekcjonerska czyli: puszki, albumy, żetony, koszulki na karty itd.

Nasza ocena:

Rozegrane partie: 10

Najniższa cena gry w momencie publikacji: 90zł

Jak pomocny był ten post?

Kliknij na uśmiech aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 1

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *