Z nostalgią wspominam grę Osadnicy z Catanu. Jest to nasza PIERWSZA prawdziwa gra planszowa w którą zagraliśmy. To od niej wszystko się zaczęło. To ona zapoczątkowała u nas nowe hobby, i pokazała, że gry planszowe to nie tylko Monopoly.

Patrząc z perspektywy czasu Osadnicy nie są dla nas już tak atrakcyjną grą ponieważ jest w niej zbyt dużo losowości. 70% gry zależy od kości i albo dobrze się ustawisz i wypadają Twoje liczby albo przez godzinę będziesz spoglądał na zegarek czekając na to aż ktoś w końcu wygra.

Gra jest świetna dla początkujących. Zasady nie są skomplikowane. Gra nie nudzi się zbyt szybko i posiada kilka rozszerzeń które w przyszłości mogą urozmaicić rozgrywkę. Pokrótce: budujesz swoją osadę przy połączeniu pól nr 11,4,8. Jeśli na kostkach wypadnie 11 otrzymujesz surowiec z pola 11. Jeśli wypadnie 4 – surowiec z pola nr 4 itd. Każdy Radośnie zbiera sobie surowce by w końcu kupić za nie kolejne osady przy kolejnych kafelkach. Każdy gra na swoje konto więc jest w grze trochę negatywnej interakcji. Gracze mogą sobie nawzajem przeszkadzać blokując możliwość budowy lub przestawiając „złodzieja” na pole swojego przeciwnika.

Polskie wydanie GALAKTA posiada przyjemny insert do gry, plastikowe elementy dróg i osad oraz podajnik na karty surowców. Gra się naprawdę bardzo przyjemnie szczególnie z początku. Jeśli jesteś początkującym graczem – bez wahania polecę Ci tę grę. Jeśli jesteś przyzwyczajony do cięższych i bardziej rozbudowanych tytułów – Catan będzie tylko miłym dodatkiem uzupełniającym kolekcję.

Nasza ocena:

Rozegrane partie: ok 150

Najniższa cena gry w momencie publikacji: 89,90zł

Przydatne linki:

Jak pomocny był ten post?

Kliknij na uśmiech aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 2

Bądź pierwszy

2 odpowiedzi na “Osadnicy z Catanu (Catan)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.