Właśnie jestem po partyjce w Terraformację więc wszystko pisane na świeżo. Osobiście jest to mój TOP 1 jeśli chodzi o gry planszowe jako ogół. Oczywiście nie jest tak, że jestem zaślepionym fanem więc dostrzegam w tej grze też sporo minusów.

Często jest tak, że grając w jakąś grę ona rozkręca się na tyle, że w końcu czujemy przyjemność z grania, a tu nagle BUM… ostatnia tura. Tak mam w przypadku gry Kowale Losu. Kiedy w końcu ułożycie sobie kości tak jak chcieliście i gra dopiero się zaczyna ktoś radośnie oznajmia, że jest to ostatnia tura. W Terraformacji Marsa nie uświadczyłem czegoś takiego. Gra rozkręca się z pokolenia na pokolnenie (bo tak nazywa się tura) i za każdym razem czuję, że gra rośnie w siłę ale nawet na początku niczego mi w niej nie brakuje. Kiedy przychodzi moment zakończenia nie odczuwamy takiej pustki, że chcieliśmy zrobić jeszcze tyle rzeczy…

Od dziecka uwielbiałem gry tj. Dune 2000, czy Red Alert i to do nich zawsze nawiązuję myślami rozkładając Terraformację. Wiadomo, jest to bardzo luźne skojarzenie ale takie właśnie mam. W internecie pojawia się wiele głosów negatywnych o samym wydaniu. Racja grze zdecydowanie brakuje nawet prostej wypraski czy organizerów a elementy często są niskiej jakości (chodzi głównie o planszetkę do zaznaczania surowców i same jednostki surowców) ale to wszystko przez cenę. Nie można oczekiwać, że gra z tak wieloma elementami, znacznikami, kartami kosztująca ok 120zł będzie wydana jak gry za 300zł. Zdecydowanie przydałoby się podnieść cenę gry do 150zł ale w zestawie dodać chociaż wypraskę i podajniki. Kolejny minus który dostrzegam to przygotowanie gry, rozłożenie wszystkiego i sprzątnięcie ale jest to bezpośrednio związane z brakiem wspomnianego wcześniej organizera.

Ponadto jeśli zamierzacie kupić Terraformację, musicie dysponować sporym stołem oraz ok 2-3 godzin na jedną grę. Gra przez wszystkich jest zaliczana jako tytuł ciężki ale po przeczytaniu instrukcji okazuje się, że zasad jest tyle co w przeciętnej grze rodzinnej, odstrasza jedynie ilość elementów.

Jeśli lubicie klimaty kosmiczne, zasiedlania nowych planet, filmy takie jak Marsjanin to pozycja obowiązkowa. Jeśli zaczynacie z grami planszowymi, skupiłbym się na lżejszym tytule jak Wsiąść do Pociągu czy Catan. Osobiście uważam, że każdy kto miał do czynienia z grami planszowymi powinien prędzej czy później sięgnąć po ten tytuł. Podstawowa wersja gry nie nudzi się za szybko, dostępnych mamy kilka dodatków które rozszerzają i urozmaicają grę wprowadzając nowe zasady. Więcej o dodatkach przeczytacie TUTAJ. Swoje zasady do podstawki wprowadziliśmy i my! Polecamy Wam na początku gry wziąć za darmo pierwsze 10 kart. To znacznie przyspieszy start gry. Wg instrukcji należy wziąć 10 kart na rękę a następnie kupić interesujące nas.

Nasza ocena:

Rozegrane partie: ok 20

Najniższa cena gry w momencie publikacji: 114zł

Przydatne linki:

Jak pomocny był ten post?

Kliknij na uśmiech aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 1

Bądź pierwszy

Jedna odpowiedź do “Terraformacja Marsa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.