Carcassonne to prosta gra dająca przy tym tak dużo frajdy jak mało która gra. Podstawowa wersja gry oferuje przejrzyste zasady które zrozumie nawet dziecko. Swój pierwszy egzemplarz nabyłem w Niemczech na Flomarku w Monachium. Nie znając jej jeszcze uważałem, że ubiłem złoty interes płacąc jedynie 2€. Na szczęście gra jest niezależna językowo ponieważ na płytkach widnieją tylko obrazki terenów a instrukcja po Polsku łatwa do znalezienia w internecie.

W pierwsze dni byłem zafascynowany. Wciągałem do rozgrywki kolejne osoby. Każda partia toczyła się zupełnie inaczej. Wydaje mi się, że fenomenem tego tytułu jest budowanie mapy w trakcie gry. Takie układanie płytek terenu aby zdobyć jak najwięcej punktów, a jak najmniej zapewnić swoim przeciwnikom. Gracze wyciągają losowo elementy planszy i układając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, łąki, klasztory, drogi. Kiedy tworzysz nowy obiekt możesz zdecydować czy będziesz chciał go kontrolować i zdobyć punkty czy nie. W grze liczy się również racjonalne przydzielanie swoich znaczników aby nagle nie okazało się, że wyciągnęliśmy świetną płytkę a nie mamy znaczników żeby ją przejąć. Dochodzi do tego przeszkadzanie innym graczom, uciekanie przed nimi itp.

Tytuł na pewno zapewni Ci kilkadziesiąt godzin wspaniałej zabawy. Co jeśli rozgrywka zacznie się nudzić? Do gry stworzono ponad 10 dodatków wprowadzających nowe zasady i rozbudowujących grę. Polecam wprowadzać je stopniowo po dobrym zapoznaniu z podstawą wtedy zapewni nam jeszcze więcej przemyślanej zabawy.

W grę dobrze gra się zarówno na 2,3,4 jak i 5 graczy. Im więcej tym lepiej 😉

Osobiście wprowadziłem jedną zasadę która eliminuje tak dużą losowość w grze. Chodzi o dobieranie płytek terenu. Wg instrukcji należy wziąć płytkę terenu i dołączyć ją do planszy. Wolę wersję w której gracz na początku dobiera 3 płytki oraz decyduje którą wyłożyć. Po dołożeniu dobiera na rękę tak aby zawsze mieć 3. Polecam wprowadzić tę zasadę również Waszych rozgrywek 😉

Nasza ocena:

Rozegrane partie: ok 40

Najniższa cena gry w momencie publikacji: 74zł

Przydatne linki:

Jak pomocny był ten post?

Kliknij na uśmiech aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 1

Bądź pierwszy

Jedna odpowiedź do “Carcassonne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.